Projelerimiz

Tamamlanan Projelerimiz

Adli Bilimler Temalı Bilim Merkezi Sergisi Prototipi Geliştirilmesi Projesi, 2015-2017

TÜBİTAK 1511 Öncelikli Alanlar Araştırma Teknoloji Geliştirme ve Yenilik Projeleri Destekleme Programı tarafından desteklenen projemizde; topluma bilimi sevdirmeyi ve günlük hayatta bilimin önemini fark ettirmeyi hedefleyen bilim merkezlerinde kurulabilecek adli bilimler alanında bilimin yerini, kullanım alanlarını ve tüm suçların bilimsel teknikler sayesinde mutlaka çözülebileceğini gösterecek bir sergi prototipi geliştirilmiştir.

 

Toprak ve Zirai Ürünlerde Fungal Hastalıkların Önlenmesi İçin Biyolojik Mücadele Preparatı Geliştirilmesi”, KOSGEB Ar-ge İnovasyon ve Endüstriyel Uygulama Destek Programı, 2011 – 2013.

Fungusitler ülkemizde en çok kullanılan kimyasal tarım ilaçlarındandır. Sentetik tarım ilaçları hızlı etki göstermeleri, uygulanmalarının nispeten kolay oluşu ve ekonomik olmaları nedeniyle tercih edilmektedirler, ancak insan sağlığını tehdit etmektedirler. Fazla miktarda kullanıldıklarında dayanıklılık sorunu gibi birçok çevresel zarara neden olan sentetik fungusitlerin kullanımını azaltmaya yönelik bir alternatif olarak sunulan projemizin amacı, ülkemizdeki en yaygın problemlerden biri olan “Botrytis cinerea – Kurşuni Küf etmeni”ne karşı kullanılan kimyasal fungusitlere muadil bitkisel kökenli mücadele preparatı geliştirilmesidir.  2013 yılı sonunda prototip ürünümüzün denemeleri tamamlanmıştır.

Bu proje kapsamında ortak çalışılan kurumlar ve kişiler:

  • Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü, Prof. Dr. Oktay Gürkan – Etken madde, arazi denemeleri ve hedef ürünlerin belirlenmesi konusunda danışmanlık alınmıştır.
  • ODTÜ Kimya Bölümü, Prof. Dr. Mahinur Akkaya – İklim dolapları ve denemeler konusunda danışmanlık alınmıştır.
  • TİKTA A.Ş.,  Odtü Teknokent – Proje kapsamında kullanılan bazı esansiyel yağların temini sağlanmıştır.
  • BİOMESİ Ltd. Şti.,  Çukurova Teknokent – Proje kapsamında kullanılan bazı esansiyel yağların temini sağlanmıştır.

Tarım İlacı Kalıntılarının Topraktan Mikroorganizmalar Aracılığıyla Temizlenmesi”, T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Teknogirişim Desteği, 2009 – 2010.

Projemiz prototip ürün elde edilerek başarılı şekilde sonlandırılmıştır. Proje kapsamında sadece ülkemizde değil, dünyada da önemli bir çevre sorunu olarak görülen tarım ilaçlarından kaynaklanan çevre kirliliği alanında uzmanlaşan şirketimizde tarım ilacı kalıntılarının remediyasyonu çalışılmıştır.

Bu proje devamında ülkemizde oldukça yeni ve eksik bir konu olan tarım ilacı kalıntılarının çevresel örneklerden analizi konusunda da özel tekniklerle çalışılmış ve farklı matrikslerden kromatografi yöntemiyle çoklu pestisit kalıntı analizi üzerine özel bir uzmanlık elde edilmiştir.

Bu proje kapsamında ortak çalışılan kurumlar ve kişiler:

  • Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Toprak Bölümü, Toprak Mikrobiyolojisi Departmanı, Prof. Dr. Ayten Karaca, Dr. Esin Erdoğan – Toprak biyoremediyasyonu konusunda danışmanlık alınarak gerçekleştirilmiştir.
  • Yeditepe Üniversitesi, Prof. Dr. Fikrettin Şahin – Proje kapsamında mikroorganizma tanımlama deneyleri Yeditepe Üniversitesi’nde gerçekleştirilmiştir.
  • Hacettepe Üniversitesi İnsektisit Formülasyon Laboratuvarı,  Dr. Öner Koçak – Pestisit analizlerinde ortak çalışılmıştır.
  • Hacettepe Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü, Doç. Dr. Yasemin Saygı – Çevresel örneklerde Çoklu Pestisit Kalıntı Analizi danışmanlık alınarak gerçekleştirilmiştir.

 

“Biyolojik Mayın Tespit Sistemi”, 2009-2012.

2008 ODTÜ Yeni Fikirler Yeni İşler Yarışması Genel Kategori ve SSM Kategorisi Birinciliği, 2010-2012 TÜBİTAK TEYDEB 1507 Ar-Ge ve İnovasyon Desteği ve 2009-2012 KOSGEB Ar-Ge ve İnovasyon Desteği ile gerçekleştirilen proje, prototip ürün elde edilerek başarılı şekilde sonlandırılmıştır. Projeden elde edilen know-how ile, her tür kimyasal maddenin mikroorganizmalarla tespiti mümkündür.

Bu proje kapsamında ortak çalışılan kurumlar ve kişiler:

  • Reo-Tek Elektronik Yazılım Tasarım Eğitim San. Tic. Ltd. Şti., Odtü Teknokent – Tespit yazılımı geliştirilmesi aşamasında hizmet alımı yapılmıştır.
  • RNA ART Ar-Ge Danışmanlık Teknoloji Biliim Savunma San. Tic. Ltd. Şti., Odtü Teknokent – Sensör geliştirilmesi aşamasında know-how paylaşımı yapılmıştır.

 

Comments are closed.