Kuşlarda eşey (cinsiyet) belirleme analizi

ÖNEMLİ UYARILAR!

Yasal olmayan kurumlardan ve tanımadığınız kişilerden kuş satın almanız sizi mağdur edebilir. Bu nedenle:

1) Alacağınız kuşların veteriner hekime kontrol ettirildiğinden emin olunuz. Hastalık taşıyan kuşlar hem diğer kuşların hem de insanların sağlığını tehdit etmektedir. Sağlıklı olduğundan emin olduğunuz kuşlar için örnek gönderiniz.
2) Sahte cinsiyet raporlarının oluşturulduğu ve erkek kuşların “dişi” olarak satıldığı gibi dolandırıcılıklar duyulmaktadır. Mağdur olmamanız için, raporların aslını analizi yapan kuruluştan sorunuz ve bilezikler konusunda TKKKF’ye danışınız.
3) Nesli tehlike altında olan ve uluslararası hayvan kaçakçılığı ile yakalanması, alınması, satılması ve beslenmesi yasak türler hakkındaki yasal düzenlemeler konusunda bilgi edinmenizi öneririz.

Kuşlarda cinsiyet, bazı türlerde dişi ve erkeğin benzer olması nedeniyle görünüş ile hiç belirlenememekte, bazılarında ise ancak yetişkin hale geldiğinde anlaşılabilmektedir. Kuşlarda dişiler farklı (WZ) erkekler ise aynı (ZZ) eşey kromozomlarına sahiptir. Bu kromozomlar üzerinde bulunan bir gen bölgesinin (CHD), moleküler biyoloji tekniklerinin başlıcalarından olan PCR’la analiz edilmesiyle kuşun cinsiyeti (çift bant dişi, tek bant erkek) öğrenilmektedir (Griffiths vd, 1998).

ÖRNEK SONUÇLAR

kus1

ÖNEMLİ !!!

ÖRNEK GÖNDERME KURALLARINA UYMANIZ, ANALİZİN DAHA HIZLI VE SAĞLIKLI YAPILMASINI SAĞLAYACAKTIR! 

KUS2-1024x281RESMİ BÜYÜTMEK İÇİN ÜSTÜNE TIKLAYINIZ…

 Ayrıntılı bilgi ve örnek gönderme koşulları için bize info@biyans.com adresimizden yazabilirsiniz. 2019 ücretleri sayfa sonundadır.

ÖRNEK GÖNDERME KURALLARI

1) Örnek alma ve gönderme şekli, cinsiyet belirleme analizinin doğru çıkması açısından en önemli aşamadır. Göndereceğiniz örnekler, yani kuşların tüyleri/deri parçaları/kanları kesinlikle birbirine karışmamalıdır.  Bir kuştan diğerine geçerken ellerinizi sabun ve suyla iyice yıkayıp, kağıt havluyla kurulayınız. Ayrıca örneklere kesinlikle dışkı bulaşmamalıdır.

2) Her kuşa ait örnekler için ayrı kağıt zarf kullanılmalıdır.  Örnekleri naylon poşete kesinlikle koymayınız.

3) 7-8 adet göğüs tüyünü (veya 2-3 adet kuyruk/kanat) söküp temiz bir mektup zarfına koyunuz. Tüylerin yeni çıkmış-çıkıyor olması tercih edilir.

4) Kan gönderecekseniz, kuşun tırnağını kan damlayacak şekilde biraz kesiniz ve kanı temiz bir fotokopi kağıdına 3-4 damla olacak şekilde emdiriniz. Kağıdı temiz bir yerde kurutunuz ve kan damlaları içeri gelecek şekilde birkaç kez katlayıp yine temiz bir mektup zarfına koyunuz.

5) Yumurta kabuğu gönderecekseniz, yavru yumurtadan çıktıktan kısa bir süre içinde kabuğu temiz bir fotokopi kağıdına sarınız ve yine temiz bir mektup zarfına koyunuz.

6) Zarfın üzerine kuşun türü (bilimsel adı), adı, bilezik numarası ve sahibinin isim ve iletişim (e-posta adresi, cep telefonu ve posta adresi) bilgilerini yazınız. Kuş türünün doğru bildirilmesi cinsiyet analizi açısından gereklidir. Bu nedenle bizden “örneğiniz ulaştı” SMS bilgisi aldığınızda, WhatsApp’tan 0 544 399 41 08 cep numaramıza kuşun tam boy fotoğrafını göndermeniz önemlidir.

7) Örnek zarflarınızı daha büyük bir zarfa koyarak, en kısa sürede aşağıdaki adresimize ulaştırınız.

Biyans Biyolojik Ürünler, Beycanoğlu İş Merkezi Ceyhun Atıf Kansu Cad. 104, Blok A2, Kat 5, Daire 20, Balgat, 06520, ANKARA

8) Hafta içinde laboratuvarımıza ulaşan örnekler, takip eden pazartesi günü işleme alınmaktadır. Analiz sonucu, bir sonraki hafta içinde verilebilmekle beraber; örnek sayısı fazlalığı ve deney koşulları nedeniyle bu süre sarkabilmektedir. Örnek laboratuvarımıza ulaştığında, sahibine telefonla kısa mesajla bildirilmektedir. Sonuçlar, yazılı (e-posta) olarak gönderildiğinden, telefon ile bilgi istemeyiniz. Ücret, sonuç bildirimiyle istenmektedir.

ÜCRETLER 
- 80  TL + KDV (sonuç e-postayla bildirilir, imzalı rapor ek ücret ile -20 TL- ve PTT kargo ücreti de alınarak gönderilir)

İNDİRİMLER

1) Türkiye Kanarya ve Kafes Kuşları Dernekleri Federasyonu üyelerine ve veteriner hekimlere:  70  TL + KDV (sonuç e-postayla bildirilir, imzalı rapor ek ücret ile -20 TL- ve PTT kargo ücreti de alınarak gönderilir)
2) On örneği tamamlayan müşterilere bir örnek ücretsiz yapılır.

Comments are closed.