Kuşlarda eşey (cinsiyet) belirleme analizi

Kuşlarda cinsiyet, bazı türlerde dişi ve erkeğin benzer olması nedeniyle görünüşle hiç belirlenememekte, bazılarında ise ancak yetişkin hale geldiğinde anlaşılabilmektedir. Kuşlarda dişiler farklı (WZ) erkekler ise aynı (ZZ) eşey kromozomlarına sahiptir. Bu kromozomlar üzerinde bulunan bir gen bölgesinin (CHD), moleküler biyoloji tekniklerinin başlıcalarından olan PCR’la analiz edilmesiyle kuşun cinsiyeti (çift bant dişi, tek bant erkek) öğrenilmektedir (Griffiths vd, 1998).

ÖRNEK SONUÇLAR

kus1

2017 analiz ücretlerimiz

- 1 veya 2 adet örnek 80 TL + KDV (sonuç e-postayla bildirilir)

- 3 ve üzeri sayıda örnek 55 TL + KDV (sonuç e-postayla bildirilir)

Türkiye Kanarya ve Kafes Kuşları Dernekleri Federasyonu üyelerine,

- 1 veya 2 adet örnek 70 TL + KDV (sonuç e-postayla bildirilir)

- 3 ve üzeri sayıda örnek 45 TL + KDV (sonuç e-postayla bildirilir)

Basılı rapor gönderilmesi istenirse ek ücret alınır. 50 ve üzeri sayıdaki örnek için özel indirim uygulanır (tek seferde değil onar adet olarak da gönderilebilir). Ayrıntılı bilgi ve örnek gönderme koşulları için bize info@biyans.com adresimizden yazabilirsiniz.

ÖNEMLİ! ÖRNEKLERİ NASIL GÖNDERMELİSİNİZ?

1) Göndereceğiniz örnekler, yani kuşların tüyleri/deri parçaları/kan/dışkı vs kesinlikle birbirine karışmamalıdır, bir kuştan diğerine geçerken ellerinizi sabun ve suyla iyice yıkayıp, kağıt havluyla kurulayınız.
2) Her kuşa ait örnekler için ayrı kağıt mektup zarfı kullanılmalıdır.  Örnekleri naylon poşete kesinlikle koymayınız.
3) 7-8 adet göğüs tüyünü (veya 2-3 adet kuyruk/kanat) tüyünü söküp temiz bir mektup zarfına koyunuz. Tüylerin yeni çıkmış-çıkıyor olması tercih edilir.
4) Kan gönderecekseniz, kuşun tırnağını kan damlayacak şekilde biraz kesiniz ve kanı temiz bir fotokopi kağıdına 3-4 damla olacak şekilde emdiriniz, temiz bir yerde kurutunuz ve kan damlaları içeri gelecek şekilde birkaç kez katlayıp yine temiz bir mektup zarfına koyunuz.
5) Yumurta kabuğu gönderecekseniz, yavru yumurtadan çıktıktan kısa bir süre içinde kabuğu temiz bir fotokopi kağıdına sarınız ve yine temiz bir mektup zarfına koyunuz.
6) Zarfın üzerine kuşun türü (bilimsel adı), adı, bilezik numarası ve sahibinin isim ve iletişim (e-posta adresi, cep telefonu ve posta adresi) bilgilerini yazınız.
7) Örnek zarflarınızı daha büyük bir zarfa koyarak, en kısa sürede aşağıdaki adresimize ulaştırınız.
Biyans Biyolojik Ürünler, Beycanoğlu İş Merkezi Ceyhun Atıf Kansu Cad. 104, Blok A2, Kat 5, Daire 20, Balgat, ANKARA
 8) Örnekler, her pazartesi günü işleme alınmaktadır. Analiz sonucu bir hafta içinde verilebilmekle beraber; örnek sayısı fazlalığı ve deney koşulları nedeniyle bu süre sarkabilmektedir. Örnek laboratuvarımıza ulaştığında, sahibine telefonla örneğin ulaştığı bildirilmektedir. Sonuçlar, yazılı (e-posta) olarak bildirildiğinden, sonuçlar hakkında telefonla bilgi verilmemektedir.

Comments are closed.